Mark Andreas Sheppard

Mark Sheppard

Ur. 30 maja 1964. Brytyjski aktor i muzyk.

Jest synem znanego brytyjskiego aktora, Williama Morgana Shepparda1).

Karierę rozpoczął od muzyki, jako nastolatek został perkusistą rockowym. Wchodził w skład takich grup, jak „Television Personalities” i „Light a Big Fire”. Był też muzykiem sesyjnym, wziął udział w nagraniach kilku płyt różnych zespołów. Ostatecznie wielkiej kariery nie zrobił i przeniósł się do Stanów Zjednoczonych spróbować szczęścia jako aktor.

Po raz pierwszy pojawił się na ekranach w 1992 w dwóch epizodach serialu kryminalnego Jedwabne pończoszki. W następnym roku zaliczył występ w Z archiwum X. Dopiero w 1997 dostał większą rolę: wszedł do głównej obsady serialu Soldier of Fortune. Serial furory nie zrobił, ale do dziś bardzo popularna jest gra komputerowa o tym samym tytule.

Znów nastały dla niego słabsze lata, grywał jedynie epizody, czasami udało mu się dostać rolę w filmach telewizyjnych. Dopiero w 2004 można go było zobaczyć w czymś bardziej znanym: film Antidotum (oryg. Unstoppable 2004, nie mam pojęcia, co za geniusz wymyśla polskie tytuły?) u boku Wesley'a Snipesa. Dwa lata później miał mniejszą rolę w thrillerze Poza kontrolą, wystąpił też w kilku odcinkach 5. sezonu 24.

Sheppard jest aktorem dość rozpoznawalnym, większość telewidzów skojarzy jego twarz. A jednak nie dane mu było objąć żadnej głównej roli w filmie czy serialu. Występuje sporo, np. w 2009 pojawił się aż w 9 różnych produkcjach, jednak nawet jeśli odgrywa ważną dla serialu postać (jak w Firefly czy Leverage) - jako aktor zalicza głównie mniejsze lub większe epizody.

Seriale:

Epizody:


1)
Zagrał m.in. w filmie Antoniusz i Kleopatra (1974) często mylonym z filmem o tym samym tytule z 1972 z Charltonem Hestonem w roli głównej
  • ludzie/mark-sheppard
  • ostatnio zmienione: 12.08.2018