Lance Reddick

Lance Reddick

Ur. 31 grudnia 1962. Amerykański aktor i muzyk.

Pochodzi z Baltimore. Jako nastolatek uczył się muzyki w Instytucie Peabody Preparatory, dokształcał się też w tym kierunku na letnich programach w Walden School. Dostał się nawet na studia muzyczne w Uniwersytecie Rochester - i nagle rzucił to wszystko postanawiając zająć się aktorstwem. Nowego zawodu uczył się w szkole teatralnej w Yale.

Zadebiutował od ról telewizyjnych, w 1996 pokazał się w jednym epizodzie serialu policyjnego New York Undercover. Na ekrany kin trafił dwa lata później, w 1998 wystąpił aż w trzech filmach, w tym Stan oblężenia z Denzelem Washingtonem i Brucem Willisem. Oczywiścia jako debiutant w żadnym z tych filmów nie odegrał jakiejś ważniejszej roli.

Publiczność mogła po szerzej poznać w 2000 roku, gdy wystąpił w 12 odcinkach 4. sezonu Oz. Od tego roku jego kariera nabrała pewnego rozmachu, dostawał już bardziej eksponowane role, m.in. w Prawo i porządek: SVU. Ale prawdziwy przełom to rok 2002, gdy wcielił się w porucznika (później majora i wicekomendanta) Cedrica Danielsa we wprost genialnej serii Prawo ulicy. Było to dla niego tym bardziej cenne, że akcja serialu toczyła się w jego rodzinnym Baltimore.

Kolejna większa rola to agent Phillip Broyles w futurystycznym Fringe, za którą był dwukrotnie nominowany do Saturn Award. Z innych liczących się ról trzeba wspomnieć o wiceszefie policji Irvinie Irvingu z kolejnego świetnego serialu kryminalnego Bosch - co także dało mu nominację do Saturna. Oprócz tych większych ról ma na swoim koncie kilkadziesiąt pomniejszych serialowych występów, jak choćby w Numb3rs, CSI Miami czy Blacklist.

Zaczął też więcej grać w filmach pełnometrażowych, np. miłośnicy mocnej akcji znają go jako Charona z produkcji o Johnie Wicku (w tę postać wciela się Keanu Reeves). W przyszłym roku (2019) ma się pojawić część 3., w której także go zobaczymy.

Nie porzucił muzyki, choć trudno go określić jako piosenkarza i muzyka znanego. W 2007 wydał solowy album Contemplations & Remembrances - jak dziś sprawdzałem, to jest on dostępny m.in. na Spotify.

Seriale:

Epizody:

  • ludzie/lance-reddick
  • ostatnio zmienione: 12.08.2018