Kyra Sedgwick

Kyra Sedgwick

Ur. 19 sierpnia 1965. Amerykańska aktorka i producentka filmowo-telewizyjna.

Pochodzi z Nowego Jorku. W swoim drzewie genealogicznym może pochwalić się wieloma znamienitymi przodkami, są wśród nich m.in. sędzia Theodore Sedgwick - przewodniczący Izby Reprezentantów z przełomu XVIII i XIX wieku, John Lathrop - bostoński minister z czasów kongresowych (XVII wiek), a nawet William Ellery - jeden z sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych.

W szkole średniej uczyła się z innym znanym aktorem, 3 lata starszym Matthew Broderickiem. Po liceum próbowała sił na prywatnych uczelniach, aż wylądowała na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, gdzie ukończyła kierunek teatralny.

Zadebiutowała w wieku 16 lat w „operze mydlanej” Another World. Na ekrany kin trafiła od razu w główniejszej roli Haliny w War and Love (1985, akcja dzieje się w okupowanej podczas II wojny światowej Polsce). Jej drugim filmem był Tai Pan (1986) wg powieści Jamesa Clavella (wersja z Bryanen Brownem). Do dziś ma na swoim koncie 41 ról filmowych, rzadko jednak w jakiejś wiodącej, ważniejszej roli.

W serialach odnotowała o wiele mniej występów, głównie epizodycznych - poza jednym, który przyniósł jej sławę o wiele większą, niż cała reszta jej kinowo-telewizyjnego CV: Podkomisarz Brenda Johnson. Przez 7 sezonów odtwarzała w nim główną rolę, co zaowocowało niezliczonymi nominacjami do nagród i wieloma triumfami: zdobyła Złoty Glob (oraz 5 nominacji), nagrodę Emmy (i 4 nominacje), oprócz tego odbierała statuetkę People's Choice Award, 2-krotnie Satellite Award (plus 3 nominacje), była 7-krotnie nominowana do Screen Actors Guild Award itd.

Prywatnie jest żoną (od 1988) aktora Kevina Bacona (Footloose, Ludzie honoru, Apollo 13).

Seriale:

  • ludzie/kyra-sedgwick
  • ostatnio zmienione: 13.08.2018