Kevin Spacey Fowler

Kevin Spacey

Ur. 26 lipca 1959. Aktor amerykański.

Pochodzi z South Orange (stan New Jersey), małej mieściny ok. 20 km na zachód od Nowego Jorku. Gdy miał 4 lata jego rodzina przeniosła się do Kalifornii. Dzieciństwa nie miał spokojnego: jego starszy brat, Randy Fowler, w wywiadzie dla Independent wyznał, że ich ojciec był rasistą i neonazistą, który seksualnie wykorzystywał swoje dzieci1). Kevin miał sobie z tym radzić w ten sposób, że zamykał się w sobie i często ulegał, by uniknąć bicia. Nie wiadomo co na to sam aktor - bracia zerwali ze sobą kontakt, a Spacey nie skomentował tych słów. Interesująco to jednak wygląda na tle jego roli w House of Cards - tam, jako Frank Underwood, też miał ojca sadystę, którego nienawidził, a na dodatek uczęszczał do akademii wojskowej - tak samo jak Spacey (przez pewien czas uczył się w Northridge Military Academy).

W kolejnych latach i w kolejnej szkole zadebiutował jako aktor-amator, wtedy też wystąpił po raz pierwszy jako „Kevin Spacey” odrzucając nazwisko - i tak już zostanie zapamiętany w świecie filmowym.

Ten poważniejszy, profesjonalny debiut, nastąpił w 1981 podczas nowojorskiego Festiwalu Szekspirowskiego, pojawił się w Henryk VI - część 1. Zamiłowanie do teatru pozostało mu na zawsze, np. został jednym z patronów brytyjskiego „Szkolnego Festiwalu Szekspirowskiego”.

Na ekranach pojawił się po raz pierwszy w filmie Zgaga (1986) jako drobny złodziejaszek. Następnie piął się systematycznie w górę obsadzając coraz to większe role. Polscy widzowie mogą go pamiętać z Pracującej dziewczyny (1988, obsypany nagrodami film z Melanie Griffith), Pogrzeb Wikinga (1988) czy biograficznego Henry i June (1990). W 1995 wystąpił w roli psychopatycznego mordercy w thrillerze Siedem (z Bradem Pittem i Morganem Freemanem), a w 1996 zagrał w Podejrzanych, za co otrzymał swego pierwszego Oscara (kategoria: aktor drugoplanowy). Kolejnego Oscara zdobył już za główną rolę w American Beauty (1999). Warto też wspomnieć o występie w Negocjatorze (1998), gdzie aktorsko partnerował Samuelowi L. Jacksonowi. Łącznie jego filmowe CV zawiera aż 53 tytuły.

Kevin Spacey raczej nie jest aktorem serialowym. Pojawia się w nich od 1987, jednak na ogół występował w epizodach. Sławę zdobył tylko w jednym: House of Cards jako Frank Underwood: kongresman, wiceprezydent i prezydent.

Za swe filmowe i telewizyjne osiągnięcia był nominowany lub zdobył chyba każdą z liczących się nagród. Poza wspomnianymi Oscarami odbierał statuetkę Złotego Globu (i miał aż 7 dodatkowych nominacji), nigdy nie zdobył nagrody Emmy, ale miał 12 nominacji do niej, zdobył nagrodę BAFTA, nagrodę Gildii Aktorskiej i dziesiątki innych, pomniejszych lub np. festiwalowych.

Upadek

Był na prawdziwym szczycie, nie tylko aktorskim. Np. były prezydent USA Bill Clinton otwarcie nazywał go swoim przyjacielem, odwiedzali go gubernatorowie, gwiazdy muzyki itp. Wszystko to runęło jak „dom z kart” w 2017, gdy jeden z działaczy LGBT wyznał, że był przed laty molestowany seksualne przez Spacey'a (w 1986). W ślad za tym pojawiły się inne głosy oskarżające go o podobne zachowania. Aktor wyznał wówczas, że czuje się homoseksualistą i znikł z życia publicznego. Błyskawicznie też odsunęło się od niego Hollywood i wytwórnie telewizyjne. Netflix najpierw chciał anulować 6. sezon House of Cards, ostatecznie się on pojawi, ale już bez Spacey'a. Z kolei wytwórnia TriStar zwolniła go z obsady filmu Wszystkie pieniądze świata (2017, thriller w reżyserii Ridley'a Scotta) i w błyskawicznym tempie nakręciła ponownie „jego” sceny z udziałem Christophera Plummera. Wątpliwe, by ten prawie 59-letni dziś aktor odzyskał kiedykolwiek choć część swej jeszcze niedawnej pozycji. Potwierdzeniem tego może być jego ostatni film. 17 lipca 2018 swą premierę miał Billionaire Boys Club - w dniu otwarcia zarobił… 126 dolarów2).

Seriale:


2)
Źródło: The Guardian
  • ludzie/kevin-spacey
  • ostatnio zmienione: 20.08.2018