Jordana Brewster

Jordana Brewster

Ur. 26 kwietnia 1980. Pochodząca z Panamy aktorka amerykańska.

Urodziła się w stolicy Panamy w rodzinie bankowców i dyplomatów. Rodzice przenieśli ją do Londynu, a po kilku latach czekała ją ponowna przeprowadzka, tym razem do Brazyli. Ostatecznie, w wieku 10 lat, zamieszkała na Manhattanie w Nowym Jorku. Tam uczęszczała do przyklasztornej szkoły. Po zakończeniu średniej edukacji dostała się na studia w Yale, które ukończyła w 2003.

Niezależnie od czasu w szkole i na studiach pojawiała się na telewizyjnym ekranie. Była jedna z gwiazdek opery mydlanej As the World Turns emitowanej od 1956 do 2010 roku (Brewster występowała w latach 1995-2001 w 104 odcinkach). Jej filmowy debiut to młodzieżowy horror science-fiction Oni (1998).

W 2001 mogli ją poznać polscy widzowie: wcieliła się w postać Mii Toretto, siostry Dominica w Szybcy i wściekli. W kolejnych częściach pojawiała się w mniej lub więcej scenach, została filmową żoną Briana O'Connera (granego przez Paula Walkera). Jej pozostałe osiągnięcia kinowe nie są imponujące: jedna z głównych ról w D.E.B.S. (2004) czy w Teksańska masakra piłą mechaniczną: Początek (2006), będącym prequelem Teksańskiej masakry z 2003.

W serialach również nie ma jakiegoś sporego dorobku, długo grała mniej eksponowane role. Przez dwa lata można ją było oglądać w Chuck, parę epizodów w Grze pozorów. Dopiero w 2012 dostała główną rolę w Dallas, a od 2016 jedną z ważniejszych drugopolanowych w Zabójczej broni. Za występ w tym serialu była nominowana do People's Choice Award w kategorii „ulubiona aktorka”.

Jej ostatnie występy to (w głównej obsadzie) Kate Warner w produkcji Sekrety i kłamstwa.

Seriale:

  • ludzie/jordana-brewster
  • ostatnio zmienione: 12.08.2018