Jeri Lynn Ryan

Jeri Ryan

Ur. 22 lutego 1968. Aktorka amerykańska.

Właściwie nazywa się Jeri Lynn Zimmermann, nazwisko Ryan pochodzi od jej byłego męża. Byli małżeństwem od 1991 i jej debiut (serialowy i filmowy) przypadł na czas, gdy była już „panią Ryan”. Po rozwodzie w 1999 aktorka, by nie tracić popularności zdobytej pod tym nazwiskiem, pozostała przy nim i w dalszym ciągu w obsadach widnieje jako Jeri Ryan.

Startowała tradycyjnie: drobne epizody w serialach, podobne role w filmach. Nie ma na koncie wielkich osiągnięć w filmach kinowych, na 16 ról w jej dotychczasowej karierze połowa to filmy telewizyjne, kilka tzw. „krótkich form”, reszta to przeciętne romanse, komedie, a nawet horror (Dracula 2000).

Za to w serialach osiągnęła bardzo wiele, a to za sprawą emitowanego w latach 1997-2001 Star Trek: Voyager, gdzie wcieliła się w „Siedem z Dziewięciu” (Annika Hansen). Za tę rolę była trzykrotnie nominowana do Saturn Award, za czwartym razem zdobyła tę statuetkę, na dodatek otrzymała kolejne trofeum: Satellite Award.

Będąc na fali po zakończeniu Star Treka obsadziła jedną z głównych ról w Boston Public (Ronnie Cooke, sezony 2-4), a po nim pojawiła się jako prokurator Devlin w prawniczym Shark (oba seriale były emitowane w Polsce). Kolejną ważniejszą rolę otrzymała w Anatomii zbrodni jako szefowa zakładu medycyny sądowej w Filadelfii. Ostatnio wcieliła się w Veronicę Allen w serialu Bosch.

W życiu prywatnym miała sporo problemów z powodu swego byłego męża, Jacka Ryana. Ten były bankier chciał się na poważnie zająć polityką, rozwód mu w tym nie pomagał, a gdy w 2004 startował do Senatu (jako przeciwnik Baracka Obamy) wyszły na jaw jego skandale seksualne z czasów, gdy jeszcze był mężem aktorki (okazało się to główną przyczyną ich rozstania). Jeri Ryan została wciągnięta w publiczne pranie brudów, minęło trochę czasu, zanim media dały jej spokój. Obecnie jest żoną cenionego szefa kuchni, prowadzą kilka własnych restauracji.

Seriale:

Epizody:

  • ludzie/jeri-ryan
  • ostatnio zmienione: 12.08.2018