Jaime Murray

Jaime Murray

Ur. 21 lipca 19761). Aktorka brytyjska.

Córka sławnego ojca: jest nim aktor Bill Murray, którego z pewnością wielu pamięta z filmów Pogromcy duchów (1984 i 1989) czy Dzień świstaka (1993). Urodziła się w Londynie, spędziła tam ponad 20 lat. Próbowała studiować filozofię i psychologię, ale nie dawała sobie z tym rady, być może z powodu zdiagnozowanej dysleksji. Ostatecznie postawiła na aktorstwo, w 2000 roku ukończyła całkiem prestiżową Drama Center London.

Jej aktorska aktywność zawodowa datuje się od 2001 roku, kiedy to pojawiła się w jednym z epizodów brytyjskiego tasiemca kryminalnego The Bill. Debiut zupełnie niazauważalny: serial emitowany był od 1984 do 2010, miał przeszło 2.400 odcinków, nikt nie pamięta drobnych, pojedynczych rólek. Przez następne lata tak właśnie wyglądała jej aktorska przygoda: drobne epizody, głównie w produkcjach telewizji brytyjskiej. Miała w tym czasie także kilka występów w filmach, dokładnie na tym samym, nic nie znaczącym poziomie.

Przełom nastąpił w 2007, gdy dostała jedną z głównych ról w 2. sezonie Dexter, niezwykle popularnego amerykańskiego thrillera sensacyjnego. Za postać Lili West w tym serialu była nominowana do Saturn Award. Zaczęła być wreszcie dostrzegana przez innych producentów, a tym samym pojawiała się w bardziej eksponowanych rolach. Jeszcze w tym samym roku zagrała w horrorze Spirala życia i śmierci, a w następnym obsadziła główną rolę w romantyczno-komediowej serii Valentine.

Choć w produkcjach telewizyjnych pięła się coraz wyżej po szczeblach kariery, nie odniosła żadnego sukcesu filmowego. Łącznie wystąpiła tylko w 8-9, a żaden nie należy do tych, o których warto byłoby wspomnieć.

W 2011 mogliśmy ją zobaczyć jako Gaię, rzymską utracjuszkę w Sprartacus: Bogowie areny. Wcześniej i później (2004–2007 i 2012) była gwiazdą serialu Przekręt. Odegrała ważną rolę jako Helena G. Wells w Magazyn 13, była w głównej obsadzie futurystycznego Defiance. Obecnie sporadycznie pojawia się w serialu The Originals.

Jaime Murray nie należy do aktorek pierwszoplanowych, jest raczej solidną postacią obsadzającą mniej lub bardziej ważne role, ale bez jakiegoś szczególnego zachwytu nad nimi. Jej niewątpliwy atut to silny, brytyjski akcent, który sprawia, że nawej jeśli gra jakąś podrzędną bohaterkę, to całkiem przyjemnie brzmi na ekranie. Chyba sama zdawała sobie sprawę, że wielkiej kariery aktorskiej nie zrobi, gdyż prócz występów zajmuje się także pracą modelki - pojawiała się już w takich magazynach, jak „Hello!”, „Cosmopolitan” czy „Mayfair”.

Seriale:

Epizody:


1)
W polskim Filmweb.pl i polskojęzycznej Wikipedii widnieje błędna data 21.07.1977
  • ludzie/jaime-murray
  • ostatnio zmienione: 12.08.2018