David Strathairn

David Strathairn

Ur. 26 stycznia 1949. Aktor amerykański.

Pochodzi z San Francisco w Kaliforni. Ukończył prestiżowy Williams College, uczelnię artystyczną w Williamstown (Massachusetts). Niespodziewanie dla wszystkich zaczął się kształcić w zawodzie klauna, przez krótki okres czasu występował w cyrku.

Zadebiutował w 1980 w komediodramacie Return of the Secaucus 7. Od tej pory zagrał w prawie 80 filmach, choć rzadko kiedy w roli głównej. Jednym z wyjątków jest obsada postaci Edwarda R. Murrowa w Good Night, and Good Luck, za którą został obsypany nagrodami i nominacjami. Może natomiast pochwalić się wieloma znaczącymi rolami drugoplanowymi, jak niewidomy Whistler we Włamywaczach (1992), zastępca dyrektora CIA Noah Vosen w Ultimatum Bourne'a (2007) czy sekretarz Stanu William H. Seward w Lincoln (2012).

Podobnie było z serialami. Zagrał w imponującej ilości, ale główną rolę miał w niewielu, np. Lee Rosen w Alphas1). Za to na drugim planie potrafił być znaczącą postacią, jak agent FBI Will Preecher w Zbrodnie Nowego Jorku lub dyrektor wywiadu Peter Kotsiopulos w Blacklist.

W 2018 dołączył do obsady (od 3. sezonu) serialu Expanse.

Politycznie zaangażowany po stronie Demokratów, był narratorem biograficznego filmu o Baracku Obamie zaprezentowanego w 2008 podczas ogólnokrajowej konwencji tej partii. Żonaty z pielęgniarką (jego matka też była pielęgniarką), mieszka w Nowym Jorku.

Seriale:


1)
Serial anulowany po dwóch sezonach.
  • ludzie/david-strathairn
  • ostatnio zmienione: 12.08.2018