Kenneth "Chi" McBride

Chi McBride

Ur. 23 września 1961. Aktor amerykański.

Pochodzi z Chicago, od początkowych liter nazwy tego miasta wziął się jego sceniczny przydomek. Wychował się religijnej społeczności (Adwentyści Dnia Siódmego), uczęszczał do przykościelnej szkoły. Nie planował kariery aktorskiej. Po ukończeniu liceum rozpoczął naukę śpiewu i gry na instrumentach. Był członkiem chórów gospel w Chicago. Kariera muzyczna jednak mu nie wyszła, na jakiś czas porzucił śpiew i przeprowadził się do Atlanty, gdzie zarabiał na życie w firmie telekomunikacyjnej.

Powrócił do muzyki hitem „He's the Champ”, będącym parodią na małżeństwo Mike'a Tysona i Robin Givens. Pozwoliło mu to podpisać kontrakt z wytwórnią Esquire Records i dołączyć do zespołu Covert (rhythm and blues). Po pewnym czasie uznał, że sprawdzi się też jako aktor - przeniósł się do Los Angeles i przybrał przydomek „Chi”.

W filmie zadebiutował w komedyjce Zemsta świrów 3 (1992), prawie równocześnie z debiutem telewizyjnym (epizod w Bajer z Bel-Air). Rok później został gwiazdą sitcomu The John Larroquette Show. W poważniejszej produkcji wystąpił (jeden epizod) w 1996 w Nash Bridges, a w filmie dwa lata później jako agent FBI Thomas Jordan w Kod Merkury z Bruce'm Willisem.

W 2000 roku wcielił się w dyrektora Stevena Harpera, była to główna postać serialu Boston Public. Był za nią w 2003 nominowany do Satellite Award. Pozwoliło mu to zająć pocześniejsze miejsce wśród aktorów telewizyjnych, dostawał też lepsze role filmowe. Pojawił się w 60 sekund (2000) u boku Nicolasa Cage'a i Angeliny Jolie, zaczął grywać w bardziej znanych serialach: Boston Legal, House, jedna z głównych ról w Zakładnicy, a w 2010 - też w głownej obsadzie - w Człowiek cel.

Od 2013 wciela się w postać kapitana Glovera w Hawaii Five-0.

Seriale:

Epizody:

  • ludzie/chi-mcbride
  • ostatnio zmienione: 12.08.2018