Agnieszka Holland

Agnieszka Holland / fot. Martin J. Kraft

Ur. 28 listopada 1948. Polska reżyser filmowa i teatralna.

Po ukończeniu liceum Batorego w Warszawie dostała się do Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze, gdzie studiowała na wydziale filmowo-telewizyjnym. Po zdobyciu dyplomu „terminowała” u boku takich reżyserów, jak Krzysztof Zanussi i Andrzej Wajda. Wówczas próbowała też swych sił jako aktorka (m.in. drobna rola w filmie Pozwólcie nam do woli fruwać nad ogrodem, 1974).

Od połowy lat '70 zaczęła pracować na własny reżyserski rachunek. Po kilku mniej znanych filmach wyreżyserowała w 1978 Aktorzy prowincjonalni, za który otrzymała m.in. nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI na Festiwalu w Cannes.

Stała się uznaną postacią w świecie filmowym. Jej niemiecki film Gorzkie żniwa (1985) był nominowany do Oscara, kolejna nominacja przyszła wraz z Europa, Europa (1990), a następna za polski W ciemności (2011). W latach '90 zaczęła tworzyć w Stanach Zjedmoczonych (m.in. Red Wind, film telewizyjny na podstawie opowiadania Raymonda Chandlera). Czasami pokazuje się w swoich filmach czy serialach, np. w Ekipie jako jedna z osób na pogrzebie prezydenta.

To, o czym często zapominamy, to serialowa część jej pracy. A jest dość bogata. Jakiś czas temu media głośno ogłaszały, że była w zespole reżyserskim House of Cards1), a mało kto wie, że pracowała też nad o wiele lepszym serialem2), czyli Prawo ulicy3). A już prawie nikt w Polsce nie wie, że reżyserowała także odcinki w takich produkcjach, jak Dowody zbrodni, Bez tajemnic czy Gorejący krzew.

W roku 2007 współtworzyła polski serial polityczno-obyczajowy Ekipa. Obecnie (kwiecień 2018) kieruje pracami nad pierwszym polskim serialem Netflixa 1983.

Od 2014 jest przewodniczącą zarządu Europejskiej Akademii Filmowej w Berlinie. Jej córka, Kasia Adamik, poszła w jej ślady i również zajęła się reżyserią.

Seriale (reżyseria i współreżyseria):


1)
House of Cards: odcinki 3.10, 3.11 oraz 5.10, 5.11
2)
De gustibus non est disputandum!
3)
The Wire: odcinki 3.8, 4.8 i 5.5
  • ludzie/agnieszka-holland
  • ostatnio zmienione: 28.09.2018