Spin-off

Dosłownie: odkręcić, w terminologii telewizyjnej oznacza produkt uboczny. Określa się tak filmy i seriale powstałe na bazie (i popularności) innych. Mają one inną fabułę, innych bohaterów, jednak nie zaistniałyby bez swoich protoplastów.

Przykładami spin-offów mogą być m.in.:

  • Serial Chicago Fire i powstałe po pewnym czasie Chicago PD, Chicago Med i Chicago Justice. Są to oddzielne produkcje z oddzielnymi wątkami, ale jednak wywodzą się z tej pierwszej o strażakach.
  • Seria Gwiezdne wojny i film Łotr-1. Gwiezdne wojny historie. Fabuła Łotra, choć nawiązuje do serii, jest oddzielną opowieścią z innymi bohaterami.

Spin-offy prawie zawsze są zabiegiem polegającym na wykorzystaniu popularności innej produkcji, a poprzez to okazją do osiągnięcia sukcesu finansowego. Gdy jakiś serial zdobywa sporą popularność stacje telewizyjne wolą zainwestować w spin-off, niż ryzykować porażkę z jakąś nową, niezwiązaną produkcją. Ma to szczególne znaczenie na rynku amerykańskim, gdzie obok hitowego serialu rozbudowuje się cała sieć marketingowa: sprzedaż koszulek, gadżetów, spotkania z fanami, sprzedaż nośników z sezonami.

  • dodatki/spinoff
  • ostatnio zmienione: 19.11.2018