Sequel

Kontynuacja, ciąg dalszy. Zabieg (prawie zawsze komercyjny) polegający na ukazaniu „dalszych losów” bohaterów filmu, na ogół z inną historią. Jeśli film zdobył dużą popularność, przyniósł wytwórni konkretne zyski, producenci tworzą sequel, by ten - wykorzystując sławę swego poprzednika - powtórzył lub co najmniej spróbował powtórzyć jego sukces.

W ostatnich latach sequele stały się jednym z głównych zajęć wytwórni filmowych. Coraz rzadziej ukazują się filmy oryginalne, w czasach eksplozji kultury masowej bezpieczniej jest nakręcić ciąg dalszy czegoś sprawdzonego, niż ryzykować z filmem nowym, o którym nie wiadomo, czy zwróci poniesione koszty. Sequele, nawet jeśli się nie udadzą, generują spore zyski: mniej trzeba wydać na reklamę, a przed premierą drugą młodość przeżywają filmy, z których się wywodzą: wzrasta sprzedaż nośników z nimi, emisji w telewizji i kinie.

Moda na sequele doprowadziła do tego, że nikogo już nie dziwi np. sequel sequela, czy sequel sequela, który jest sequelem… (itd). Klasyczne przykłady takich produkcji, to Mission Impossible (jest już pięć tych filmów, a w 2018 premiera szóstego), Terminator, Park Jurajski, Piraci z Karaibów czy seria Obcy.

W serialach wydawałoby się, że sequel to po prostu następny sezon. Przyjęło się jednak, by nie traktować kolejnych odsłon jako sequela. Możemy o nim mówić w sytuacji, gdy powstaje następny, niezależny serial z tymi samymi bohaterami, ale w zupełnie innej odsłonie. I tu jako przykład może posłużyć polska produkcja: serial Defekt. Sezon 1. zakończył historię, a sezon 2. jest nową opowieścią z tymi samymi bohaterami.

  • dodatki/sequel
  • ostatnio zmienione: 23.01.2019