People's Choice Award

People's Choice Award

Wręczana od 1975 roku jedna z cenniejszych, choć nie zawsze docenianych nagród. Nie zależy od jakiegoś jury czy określonego grona ludzi, tylko od najważniejszych sędziów: publiczności. Laureatów wskazują wyniki popularności (wg badań instytutu Gallup Poll, a od 2005 roku także wg internautów), danej osoby, serialu, programu. Zdobywcy nagrody People's Choice mogą być pewni, że niezależnie od głosów krytyków czy treści recenzji na pewno podbili serca widzów czy słuchaczy.

Nie jest to nagroda z jednej dziedziny. Dotyczy amerykańskiej kultury masowej, tak więc wyróżniane są m.in. programy telewizyjne i ludzie z nimi związani, przeróżne reality-show, zespoły muzyczne, piosenkarze i piosenkarki, osobistości medialne (w tym celebryci), a nawet gry video czy gwiazdy YouTube. Co ciekawe: nie obejmuje ona filmów kinowych.

Zasadnicza część kategorii jest stała, jednak co roku pojawiąją się (i znikają) nowe (np. w 2006 była nagroda za „Najlepszą trasę koncertową”, wygrał zespół U2). I tak podczas 1. edycji People's Choice Awards było 14 kategorii, a w 2016 aż 65.

Nagrodę o identycznej nazwie i charakterze stworzono również w Australii i Indiach (odpowiednio: People's Choice Awards Australia i People's Choice Awards India). Od 2005 istnieje także People's Choice Podcast Awards.

  • dodatki/peoples-choice-award
  • ostatnio zmienione: 19.11.2018