Mid-season

Potocznie: środek sezonu. W serialach na ogół jest to czas dla średniej długości produkcji (10-13 odcinków), których początek emisji przypada w połowie tradycyjnego sezonu telewizyjnego. W USA i Kanadzie jest to okres pomiędzy styczniem, a majem.

Seriale pojawiające się w mid-season stanowią często serie pilotażowe i nierzadko mają przygotowane dwa zakończenia. Jeśli zdobywają popularność, wyniki ich oglądalności są satysfakcjonujące, wówczas stacja telewizyjna ogłasza kontynuację, a widzowie otrzymują zakończenie zapowiadające ciąg dalszy lub nawet cliffhanger. Natomiast w przypadku słabego odbioru kończą się definitywnie po jednej odsłonie.

Przykładami takich seriali, które były testowane i rozwinęły się w regularne sezony, są m.in.: Nash Bridges (1. sezon wystartował w marcu 1996 i miał tylko 8 odcinków), Numb3rs (Wzór) (styczeń 2005, 13 odcinków), Empire (Imperium) (styczeń 2015, 12 odcinków), Castle (marzec 2009, 10 odcinków).

Nie oznacza to, że każdy serial emitowany w ten sposób jest testem dla dłuższej produkcji. Niektóre z nich z założenia są krótkie i okres od stycznia do maja jest dla nich idealny na emisję. Przykładem takiego serialu może być np. Expanse.

  • dodatki/mid-season
  • ostatnio zmienione: 19.11.2018