Cliffhanger

Bardzo często stosowany zabieg kończenia serialowych sezonów (czasem odcinków) polegający na „urwaniu” akcji i dokończeniu jej na starcie kolejnego sezonu (lub kolejnego odcinka). Cliffhangery mogą mieć różne natężenie: akcja zostaje przerwana w jakimś emocjonującym, dramatycznym momencie lub pojawia się jakiś wątek sugerujący, że opowiadana historia jeszcze trwa i będzie mieć swój ciąg dalszy.

Przykładami cliffhangerów mogą być m.in.:

  • Serial Hap i Leonard: 1. sezon opowiada całą, zakończoną historię, ale w ostatniej scenie widz odkrywa, że w domu Leonarda ukryte są tajemnicze ludzkie szczątki. Nie są związane z akcją sezonu, scena sugeruje tylko, że opowieść będzie trwać dalej i w kolejnym sezonie szczątki te odegrają jakąś istotną rolę.
  • Serial Chicago Fire: Sezon 5. kończy się sceną wybuchu w płonącym budynku, w którym utknęło aż trzech głównych bohaterów. O tym, kto przeżył, a kto zginął, widz dowie się dopiero po starcie 6. serii. Dla fanów tego serialu jest to trudny test na cierpliwość, gdyż wszyscy trzej stanowią trzon obsady i występują w serialu od samego początku.

Cliffhanger ma głównie na celu utrzymanie widza, gdyż jak ktoś się z serialem zżył, na pewno zasiądzie do ogladania kolejnej serii, by dowiedzieć się zakończenia przerwanej opowieści. Niestety, czasem producenci wykazują się sporym lekceważeniem i serial, którego sezon zakończył się cliffhangerem, postanawiają anulować - a widz zostaje wówczas z rozgrzebaną i niedokończoną historią. Przykładem Rodzina Borgiów, której 3. sezon zakończył się sceną śmierci Alfonso i próbą samobójstwa Lukrecji. Telewidz nie dowie się, jak potoczyły się dalsze losy bohaterów, gdyż prace nad serialem z powodu zbyt wysokich kosztów zostały definitywnie przerwane.

Ostatnio jednak presja telewidzów coraz częściej wymusza na producentach właściwe zakończenie serialu. Przykładem dwa tytuły: Magazyn 13 i Białe Kołnierzyki, które najpierw zostały urwane i zakończone, a następnie szybko dokręcono do nich kolejne sezony zawierające już tylko po kilka odcinków, ale ku zadowoleniu widzów zamykające całościowo opowieść.

  • dodatki/cliffhanger
  • ostatnio zmienione: 19.11.2018